Students of Alex Potanin

  1. Timothy Mou (2020 Summer RA based at CMU), Wyvern Decidable Nominal Type Member Subtyping Implementation, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  2. Anlun Xu (Masters at CMU in 2020), Bounded Abstract Effects, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  3. Manish Singh (PhD Thesis in 2017 - 2023 (part time), Lock Free Balanced BST's), Co-Supervised with Lindsay Groves
  4. Carl Bennett (ENGR489 in 2019), A Study In Mobile App and Web Frameworks
  5. Cameron Laing (ENGR489 in 2019), Reproducing an Existing Empirical PL or SE Study
  6. Billy Zhu (Masters at CMU in 2018/2019), Nominal Type Members, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  7. Henry Nelson (2018 Summer RA based at CMU), Wyvern JavaScript Backend and Bytecode, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  8. Justin Lubin (2018 Summer RA based at CMU), Wyvern Effects, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  9. Andre Westerlund (ENGR489 in 2018), Wyvern Secure Web Server, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  10. Tu Dinh (ENGR489 in 2018), Wyvern REPL, Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU)
  11. Zacary Paynter (ENGR489 in 2018, Co-Supervised with Lindsay Groves), Non Blocking Priority Queues Review and Performance Comparison
  12. Miten Chauhan (ENGR489 in 2017), Industrial Project with PlanIT
  13. Neel Patel (ENGR489 in 2017), Industrial Project with PlanIT
  14. Callum Gil (ENGR489 in 2017), Industrial Project with Haunt
  15. Baptiste Pauget (RA in February - July 2017, Whiley to FPGA, Co-Supervised with David Pearce)
  16. Aaron Craig (COMP489 2016/2017, Effects and Capabilities in Wyvern, Co-Supervised with Jonathan Aldrich from CMU and Lindsay Groves)
  17. Robbie McKinstry (RA based at CMU in 2016, Wyvern Implementation, Co-Supervised with Jonathan Aldrich from CMU)
  18. Luke Inkster (ENGR489 in 2016, Inheritance vs Delegation Study, Co-Supervised with James Noble)
  19. Daniel Campbell (COMP489 in 2016, Macros in Rust, Co-Supervised with Nick Cameron from Mozilla Corporation)
  20. Aaron Craig (Summer RA in 2015/2016, Verification Support for Wyvern, Co-Supervised with Jonathan Aldrich from CMU and Lindsay Groves)
  21. Daniel Campbell (Summer RA in 2015/2016, Tool Support for Macros in Rust, Co-Supervised with Nick Cameron from Mozilla Corporation)
  22. Garming Sam (BE Honours in 2015, Refactorings in Rust, Co-Supervised with Nick Cameron from Mozilla Corporation)
  23. Jui Deshpande (BE Honours in 2015, Automatic Data Quality Analysis Tool for Airways NZ), Co-Supervised with Hui Ma
  24. Mate Antunovic (BE Honours attempted in 2015, RR, Co-Supervised with Robert O'Callahan from Mozilla Corporation)
  25. Julian Mackay (PhD Thesis in 2015 - 2019, Wyvern Type Members), Co-Supervised with Jonathan Aldrich (CMU) and Lindsay Groves
  26. Darya Melicher (PhD Thesis in 2013 - 2019, Wyvern Modules, CMU), Primary Supervisor is Jonathan Aldrich (CMU)
  27. Troy Shaw (BE Honours Thesis in 2014, Tagged Types Implementation for Wyvern)
  28. Tim Sullivan (BSc Honours Thesis in 2014, Interpreter for Grace), Co-Supervised with James Noble
  29. Ahmed Khalifa (PhD Thesis started in 2010 and defended in 2013, Ownership and Immutability in the Real World), Co-Supervised with James Noble
  30. Morgan Atkins (MSc Thesis in 2012, Survey of Concurrency Features in OO Programming Languages), Co-Supervised with Lindsay Groves
  31. Julian Mackay (MSc Thesis in 2012, Mechanised Theorem Proving in COQ for Ownership and Immutability), Co-Supervised with Lindsay Groves
  32. Morgan Atkins (RA in summer 2010/2011, X10 Programming Language and Clocked References)
  33. Morgan Atkins (BSc Honours Thesis in 2011, X10 Programming Language)
  34. Julian Mackay (BSc Honours Thesis in 2011, Mechanised Theorem Proving in COQ), Co-Supervised with Lindsay Groves
  35. Felix Shi (BE 400-level Thesis in 2011, JavaScript Type Inference), Co-Supervised with Lindsay Groves
  36. Jan Larres (MSc Thesis in 2011, Performance Variations Analysis in Mozilla Firefox), Co-Supervised with Yuichi Hirose
  37. Constantine Dymnikov (MSc Thesis in 2011, Modular Ownership Inference), Co-Supervised with David Pearce
  38. Hien Tran (BE 400-level Thesis in 2010, Automated Analysis of Map Labelling for GIS Users), Co-Supervised with Mairead de Roiste from SGEES
  39. Hannes Mehnert (RA in summer 2009/2010, Ownership and Immutability, Co-Supervised with Nicholas Cameron)
  40. Constantine Dymnikov (RA in 2009/2010, Ownership Inference)
  41. Andrew Walbran (RA in 2009, OIGJ Compiler)
  42. Gustav van der Merwe (RA in 2009, Ownership, Immutability and GADT's)
  43. Paley Li (BSc Honours Thesis in 2008, Ownership and Immutability), Co-Supervised with James Noble and Lindsay Groves
  44. Andrew Childs (BSc Honours Thesis in 2008, Eliminating Redundant Null Checks), Co-Supervised with Lindsay Groves
  45. Paley Li (RA in 2008, Ownership and Immutability)
  46. Radu Muschevici (MSc Thesis in 2007/2008, Multimethods), Co-Supervised with James Noble
  47. Neil Ramsay (BIT Thesis in 2007, Software Visualisation), Co-Supervised with Stuart Marshall
  48. Leo Gui (BIT Thesis attempted in 2007, Usability of Teaching Tools), Co-Supervised with Stuart Marshall
  49. Christo Fogelberg (RA in 2007, Ownership in Collections)